Atletika: Klocová do finále na 1500 m, streda patrila Američanom

09.08.2012 Celý región

Londýn 8. augusta (TASR) - Zo štyroch medailových rozuzlení stredajšieho atletického programu na OH v Londýne brali až trikrát zlaté medaily Američania. Slovensko potešila Lucia Klocová, ktorá postúpila do piatkového finále v behu na 1500 metrov, keď po podaní protestu slovenskej výpravy ju zaradili ako trinástu postupujúcu.
V druhom semifinále obsadila 28-ročná Martinčanka 8. miesto v novom slovenskom rekorde 4:02,99 minúty, až na páske ju podľa pôvodných výsledkov predstihla v rovnakom výslednom čase domáca Laura Weightmanová. Napokon idú do finále obe a Klocová sa tak po hodine smútku mohla radovať. "V hlave som si pri vzájomnom súboji s Britkou predklon urobila, no nie som šprintérsky typ a nemám ho naučený. Hádžem sa v luku a nie v predklone, bola som vyčerpaná, no nezlomila som sa, bojovala a oplatilo sa," tešila sa slovenská reprezentantka.
V behu na 110 m prek. triumfoval Američan Aries Merritt vo výbornom čase 12,92 sekundy, šiestom najlepšom histórie. V miernom protivetre získal striebornú medailu majster sveta Američan Jason Richardson (13,04) a bronz Hansle Parchment z Jamajky (13,12). Svetový rekordér a obhajca titulu Kubánec Dayron Robles pre zranenie preteky nedokončil. S bolestivou grimasou prerušil svoj beh na šiestej prekážke. Merritt v cieli netajil ohromnú radosť: "Som absolútne nadšený, slovami to ani nedokážem opísať. Zlato pre mňa znamená všetko. Američania čakali na triumf od čias Allena Johnsona v roku 1996. Je to fenomenálne."
Ďalšie americké zlato pridala Allyson Felixová, keď suverénnym spôsobom vyhrala beh na 200 metrov časom 21,88 sekundy. Pre osemnásobnú majsterku sveta Felixovú je to premiérové olympijské zlato a pre svoju krajinu získala prvý triumf v tejto disciplíne od víťazstva Gwen Torrenceovej v roku 1992. Po striebro si dobehla víťazka šprintu na polovičnej trati Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (22,09), bronz brala ďalšia šprintérka z USA Carmelita Jeterová (22,14). "Konečne. Dlho som na to čakala. Bolo ťažké prehrať dvakrát s tou istou osobou," povedala víťazná Felixová na margo dvoch olympijských prehier s Jamajčankou Veronicou Campbellovou-Brownovou. Tá tentoraz dobehla až štvrtá.
Ruská atlétka Natalija Anťuchová získala zlatú medailu v behu na 400 m prek. Tretia zo svetového šampionátu vyhrala v osobnom rekorde 52,70 sekundy. Striebro si v dramatickom finiši iba o sedem stotín pomalším časom ako víťazka vybojovala majsterka sveta Američanka Lashinda Demusová (52,77), prvú českú medailu z atletiky na týchto hrách získala tretia Zuzana Hejnová (53,38).
V ženskej diaľke sa do tretice tešila atletická výprava USA. Američanka Brittney Reeseová získala na OH v Londýne zlatú medailu v skoku do diaľky. Dvadsaťpäťročná dvojnásobná majsterka sveta zaznamenala víťazný pokus 712 cm v druhej sérii, vo finále mala platné iba dva pokusy. Stala sa iba druhou Američankou s olympijským triumfom v tejto disciplíne po Jackie Joynerovej-Kerseeovej, ktorá brala zlato v roku 1988. Striebro putuje do Ruska zásluhou Jeleny Sokolovovej (707), bronz si vyskákala ďalšia atlétka USA Janay Deloachová (689).

Finálové výsledky zo stredy:
MUŽI
110 m prek.: 1. Aries Merritt (USA) 12,92 s, 2. Jason Richardson (USA) 13,04, 3. Hansle Parchment (Jam.) 13,12, 4. Lawrence Clarke (V.Brit.) 13,39, 5. Ryan Brathwaite (Barb.) 13,40, 6. Orlando Ortega (Kuba) 13,43, 7. Lehann Fourie (JAR) 13,53, Dayron Robles finále nedokončil